Pie chart
Q1–10 of 53(Questions 1–4): Cost Estimated by a Family in Renovation of their House
Total Estimated Cost = ₹ 120000

Q. What is the difference in the amount estimated by the family on interior decoration and that on architect's fees?
Hint 1: Look at the percentage shares given in the pie chart: Interior Decoration = $19\%$, Architect's Fees = $11\%$.
Hint 2: Instead of calculating individual amounts, find the difference in percentages first: $(19\% - 11\%) = 8\%$.
Hint 3: Calculate $8\%$ of the total cost (₹1,20,000)
(Questions 1–4): Cost Estimated by a Family in Renovation of their House
Total Estimated Cost = ₹ 120000

Q. Other than getting the discount of 12% on the estimated cost of furniture and the actual miscellaneous expenditure being ₹ 10200 instead of the estimated one, the family's estimated cost is correct. What is the total amount spent by the family in renovating its house?
Estimated Furniture Cost = $13\% \times 1,20,000 = ₹15,600$
Furniture Discount = $12\% \times 15,600 = ₹1,872$
Estimated Miscellaneous Cost = $8\% \times 1,20,000 = ₹9,600$
Actual Miscellaneous Expense = $₹10,200$
Extra spent on Miscellaneous = $10,200 - 9,600 = ₹600$
Net Total Spent = $1,20,000 - 1,872 + 600 = \mathbf{₹1,18,728}$
(Questions 1–4): Cost Estimated by a Family in Renovation of their House
Total Estimated Cost = ₹ 120000
Q. What is the cost estimated by the family on painting and flooring together?
Painting percentage = $15\%$
Flooring percentage = $14\%$
Combined percentage = $15\% + 14\% = 29\%$
Combined Cost = $29\% \times 1,20,000 = \mathbf{₹34,800}$
(Questions 1–4): Cost Estimated by a Family in Renovation of their House
Total Estimated Cost = ₹ 120000
Q. The family gets a discount on furniture and pays 12% less than the estimated cost on furniture. What is the amount spent on furniture?
Estimated Furniture Cost = $13\% \times 1,20,000 = ₹15,600$
Discount = $12\%$
Actual Amount Spent = $88\% \times 15,600 = \mathbf{₹13,728}$
(Questions 5–9): Percentagewise Distribution of the Number of Mobile Phones Sold by a Shopkeeper During Six Months
Ratio of mobile phones sold of company A & company B; Total number of mobile phones sold = 45000
Q. What is the ratio of the number of mobile phones sold of Company B during July to those sold during December of the same company?
July total = $17\%$ of $45,000$; Ratio $A:B = 8:7$ $\rightarrow$ Company B (July) = $\frac{7}{15} \times 17\%$
December total = $16\%$ of $45,000$; Ratio $A:B = 7:9$ $\rightarrow$ Company B (December) = $\frac{9}{16} \times 16\% = 9\%$
Ratio = $\frac{7 \times 17}{15} : 9 = \frac{119}{15} : 9 = \mathbf{119 : 135}$
(Questions 5–9): Percentagewise Distribution of the Number of Mobile Phones Sold by a Shopkeeper During Six Months
Ratio of mobile phones sold of company A & company B; Total number of mobile phones sold = 45000
Q. If 35% of the mobile phones sold by Company A during November were sold at a discount, how many mobile phones of Company A were sold without a discount, during that month?
November total = $12\% \times 45,000 = 5,400$
Ratio $A:B = 7:8$ $\rightarrow$ Company A = $\frac{7}{15} \times 5,400 = 2,520$
Sold without discount = $(100\% - 35\%) = 65\%$
Answer = $65\% \times 2,520 = \mathbf{1,638}$
(Questions 5–9): Percentagewise Distribution of the Number of Mobile Phones Sold by a Shopkeeper During Six Months
Ratio of mobile phones sold of company A & company B; Total number of mobile phones sold = 45000

Q. If the shopkeeper earned a profit of ₹ 433 on each mobile phone sold of Company B during October, what was his total profit earned on the mobile phones of that company during the same month?
October total = $8\% \times 45,000 = 3,600$
Ratio $A:B = 7:5$ $\rightarrow$ Company B = $\frac{5}{12} \times 3,600 = 1,500$
Profit per phone = ₹433
Total Profit = $1,500 \times 433 = \mathbf{₹6,49,500}$
(Questions 5–9): Percentagewise Distribution of the Number of Mobile Phones Sold by a Shopkeeper During Six Months
Ratio of mobile phones sold of company A & company B; Total number of mobile phones sold = 45000
Q. The number of mobile phones sold of Company A during July is approximately what per cent of the number of mobile phones sold of Company A during December?
Company A (July) = $\frac{8}{15} \times 17\% = \frac{136}{15}\%$
Company A (December) = $\frac{7}{16} \times 16\% = 7\%$
Percentage = $\left(\frac{136 / 15}{7}\right) \times 100\% = \frac{136}{105} \times 100\% = \mathbf{129.52\%}$
(Questions 5–9): Percentagewise Distribution of the Number of Mobile Phones Sold by a Shopkeeper During Six Months
Ratio of mobile phones sold of company A & company B; Total number of mobile phones sold = 45000
Q. What is the total number of mobile phones sold of Company B during August and September together?
August total = $22\% \times 45,000 = 9,900$; Ratio $5:4 \rightarrow$ Company B = $\frac{4}{9} \times 9,900 = 4,400$
September total = $25\% \times 45,000 = 11,250$; Ratio $3:2 \rightarrow$ Company B = $\frac{2}{5} \times 11,250 = 4,500$
Total = $4,400 + 4,500 = \mathbf{8,900}$
(Questions 10–14): Percentage-wise Distribution of Lecturers in 6 Different Subjects in a University
Total number of lecturers = 1600
Q. Total number of lecturers (both male and female) in Hindi is approximately what per cent of the total number of female lectures in Mathematics and Chemistry together?
Hindi Lecturers = $12\% \times 1,600 = 192$
Female Math = $\frac{4}{7} \times (21\% \times 1,600) = \frac{4}{7} \times 336 = 192$
Female Chem = $\frac{7}{8} \times (13\% \times 1,600) = \frac{7}{8} \times 208 = 182$
Combined Female Math + Chem = $192 + 182 = 374$
Percentage = $\left(\frac{192}{374}\right) \times 100\% \approx \mathbf{51.34\%}$